
Kancelaria nie jest miejscem, gdzie praktykant spotyka się ze znajomymi. Obowiązują w niej szczególne zasady zachowania oraz okazywania szacunku, zwłaszcza jeśli jest się tam praktykantem na swoich pierwszych dniach. O ile o pewnych kwestiach dowiedzieć można się dopiero na miejscu, tak na większość można przygotować się jeszcze przed postawieniem swojej stopy w nowym miejscu pracy.
Ubiór
Ubiór jest niezwykle ważnym elementem prezentowania się, a co za tym idzie, powinien być przystosowany do miejsca odbywania stażu. Poprzez brak odpowiedniego ubioru okazujemy brak szacunku wobec opiekunów oraz naszego miejsca pracy. Mężczyznom zaleca się założyć ciemny garnitur wraz z białą koszulą oraz dopasowanym krawatem. Kobiety oprócz tego założyć mogą spódnicę długą do kolan oraz buty na niewysokim obcasie. Po więcej konkretnych informacji zapraszamy do innego wpisu.
Respektowanie hierarchii
Kancelaria jest miejscem panowania ścisłej hierarchii pracowniczej, której jako stażysta stajemy się częścią. Należy więc na samym początku zapoznać się z nią, a następnie dostosować do niej swoje zachowanie. Do adwokatów należy zwracać się zawsze z szacunkiem, używając zwrotu grzecznościowego “Pan/Pani” wraz z właściwym tytułem naukowym lub, chociaż język polski nie uznaje tego za poprawne, ze zwrotem per “mecenas”, np. “Panie mecenasie”. Zabrania się również używania wszelkiego rodzaju wulgaryzmów bądź zbyt potocznego języka. Pamiętać również należy o tym, aby nigdy nie proponować przejścia na “ty” jako pierwszy oraz pamiętać o zasadach uścisku dłoni – w przypadku osób równych wiekiem, ale różnej płci pierwsza rękę podaje kobieta, a w przypadku osób tej samej płci – osoba starsza.
Punktualność
Chociaż ten punkt wydaje się oczywisty, nie ma ani jednej ważniejszej kwestii niż kwestia punktualności w środowisku prawniczym. Bowiem adwokat, który nie jest w stanie zadbać o czas swojego przybycia na miejsce, nie będzie w stanie zadbać o inne kwestie formalne swojej pracy. Jeżeli spóźnienie jest nieuniknione lub niezależne od ciebie, niezwłocznie należy poinformować o tym swoich przełożonych i opiekunów.
Zdobywanie informacji
Należy pamiętać o tym, że na stażu jesteśmy po to, aby się uczyć i zdobywać nowe informacje. Żaden stażysta nie powinien bać się zadawać pytania w razie niepewności lub zwykłego upewnienia się, aby wykonać swoją pracę dobrze i starannie. Jest bowiem przed nami mnóstwo pracy, a normalnym jest, że stażysta przechodzący dopiero swoje pierwsze kroki w kancelarii, nie będzie wiedział o większości zadań lub nawet zasad panujących w danym miejscu.
Drzwi
Przed wejściem do pokoju, zawsze należy zapukać do drzwi, zwłaszcza jeśli są one zamknięte lub ledwo lekko uchylone, bądź prowadzą one do gabinetu mecenasa. Wejście możliwe jest dopiero po usłyszeniu zgody lub prośby o wejście. W przypadku jej braku należy spróbować ponownie lub odejść, w zależności od tego, czego wymaga od nas sytuacja. Wyjątkiem od tych reguł są oczywiście duże sale wypełnione ludźmi, ale i w nich należy zachować odpowiednie zasady zachowania. Nie wolno przeszkadzać przebywającym w nim ludziom, swoje sprawy załatwić szybko i sprawnie, aby nie zajmować przełożonym więcej czasu niż należy.